bio & contact

Hello, I am art photographer.

My photos live with a story you are never alone with. It brings comfort, spark, stimulates imagination.They discover new, hitherto hidden ways. They make sense. They are useful for their beauty, grace and tenderness.They express the desire of the human soul for peace, Love and understanding. And they help to realize it. 

I see myself as a painter who paints with the camera lens and who was gifted with the ability to see precious moments. My pictures are real: they are what I saw in my travels. I mostly shoot on film, but I also use digital cameras and sometimes my fruit phone. I simply take pictures with whatever’s at hand. 

I first encountered the magic of photography as a child. I returned to it only after gaining some life experience. Art has helped me recover my identity and find my way out of life’s crises. 

 I see my art as a pure energy as well as a means of achieving changes in life. Feeling, tenderness, beauty, knowledge, a spark. And my personal details? I was born for the first time in Czechoslovakia in March 1971 under the sign of Pisces. One of the strongest influences in my life was my childhood spent in Morocco, North Africa. I was born for the second time in November 2011 and have remained steadfastly faithful to abstinence ever since. This journey is something I continue to draw from.

Dobrý den,

vnímám se spíše jako malíř malující objektivem fotoaparátu. Tak chcete-li, umělecký fotograf s přesahem do lidského života.

Mé fotografie žijí příběhem, se kterým nikdy nejste sami. Přináší pohodu, jiskru, podněcují fantazii. Objevují nové, doposud skryté cesty. Mají smysl. Jsou užitečné pro svoji krásu, půvab a něhu. Vyjadřují touhu lidské duše po klidu, Lásce a porozumění. A pomáhájí ji realizovat.

A z osobního života?

Poprvé jsem se narodil Československu v březnu 1971 a pro můj život jsou osudová dětská léta prožitá v marocké Casablance na severu Afriky – později jsem přijal i příjmení Maghreb – což znamená pojmenování západu slunce i regionu severní Afriky. Podruhé jsem se narodil v listopadu 2011, a své abstinenci zůstavám neoblomně věrný. A stále z této nové cesty čerpám.

JAN

email: jan@janmaghreb.org

chromaticawards_certifcate_Jan_Maghreb

Exhbitions

2014, 21 Karlín, Praha, Česká republika
2015, Balance club Brumlovka, Praha, Česká republika
2017, Hotel Thalia, Praha, Česká republika
2017, Hotel David, Praha, Česká republika

Tel.: +420 733 459 230, Prague – Czech Republic

email: jan@janmaghreb.org